ویژگی‌های نرم‌افزار واقعیت افزوده معماری

واقعیت افزوده

واقعیت افزوده یا Augmented Reality به معنای افزوده عناصر مجازی و دیجیتالی به دنیای حقیقی از دید کاربر از طریق یک دستگاه هوشمند است. بدین معنا که کاربر با در دست داشتن دستگاه هوشمند خود و دیدن محیط اطراف خود از طریق دوربین آن، علاوه بر حقایق دنیای پیرامون، عناصری دیجیتالی را برای غنای فهم خود می‌بیند. این فناوری را هم در عرصه تبلیغات و تعامل بهتر با کاربر مطرح می‌گردد و هم در عرصه کاربرد و استفاده‌های تجاری.

Image
Image

ENUMA Group

واقعیت افزوده و معماری

در صنعت ساختمان، پس از طراحی اولیه سازه، مدل سه بعدی آن را از طریق نرم افزارهای سه بعدی سازی تهیه می شود. سپس برای ارزیابی و نمایش سازه قبل از ساخت، ماکت فیزیکی آن را نیز تهیه می کنند که این عمل زمان بر و هزینه بر میباشد، و جابجایی آن دشوار است و استهلاک زیادی نیز دارد.

یکی از کاربری های مهم و جالب واقعیت افزوده، استفاده از آن در شبیه سازی سه بعدی سازه ها در موقعیت مورد نظر کاربر است به نحوی که با نگاه کردن به پلان دو بعدی با استفاده از گوشی هوشمند و یا تبلت امکان مشاهده سه بعدی بنا با امکان چرخش به دور آن فراهم شود تا ارائه پلان برای کارفرما به شدت ملموس تر شود.

صنعت ساختمان و معماری سازه های مختلف آن علاوه بر اینکه یک فعالیت مهندسی و علمی است، یک فعالیت هنری نیز به حساب می آید . اپلیکیشن واقعیت افزوده با در اختیار قرار دادن نماهای بیرونی و داخلی سازه در قالب سه بعدی با قابلیت مشاهده و ارزیابی سازه از ابعاد مختلف , ابزاری کارآمد در این حوزه است که روی گوشی هوشمند کارفرمایان و مشتریان امکانات مناسبی را جهت درک صحیح آنچه که ساخته خواهد شد را به نمایش خواهد گذاشت.

Image
Image

ENUMA Group

واقعیت افزوده می‌تواند مدل‌های سه‌بعدی و رندر‌های‌مان را به مرحله ای پیشرفته تری وارد کند. با بهره گیری از فن‌آوری واقعیت افزوده می‌شود ساختمان تکمیل شده را در محیط سایت پروژه دید٬ حتی درون آن حرکت کرد و از تمام زوایا و جزییات آن که تاکنون (به دلیل این که تصاویر رندر شده و یا فیلم های ساخته شده زوایای محدودی داشتند) قابل نمایش نبود٬ بازدید کرد.

نشریات و کاتالوگ های معماری نیز به غیر از تصاویر می‌توانند مزین به مدل سه بعدی ابنیه‌ای باشند که راجع به آن‌ها می‌گویند. به این ترتیب قابلیت بیان معماریتان را بالابرده و درک آن برای دیگران بسیار ساده‌تر خواهد شد. دیگر نیازی به ساخت ماکت‌های حجیم و گران قیمت نیست؛ و در یک زمان افراد زیادی در جاهای مختلف دنیا می‌توانند مدل حجمی ساختمانی که طراحی معماری‌اش را انجام داده‌اید را ببینند.

(تصویر هدف + مُدل سه‌بعدی) + برنامه کاربردی = زنده‌سازی تصویر

برنامه کاربردی با داشتن مُدل سه‌بعدی درون خود، با دیدن پلان آن، سازه را بر روی آن نگاشت کرده و سازه به صورت مجازی دیده و ساخته می‌شود.

مشاهده داخل سازه

در صورتی که سازه دارای طراحی داخلی باشد، کاربر با استفاده از نرم‌افزار می‌تواند تمامی جزئیات طراحی شده را مشاهده و بررسی نماید.

چرخاندن سازه

کاربر می‌تواند با استفاده از انگشتان خود سازه در حال نمایش را بچرخاند و آن را از نماهای اطراف ببیند. با این کار دیگر لازم نیست که دستگاه را حول تصویر هدف حرکت دهد.

بزرگنمایی سازه

کاربر می‌تواند با انگشتان خود، سازه در حال نمایش را بزرگ یا کوچک نماید.

تصویر لحظه‌ای

کاربر می‌تواند در حین مشاهده سازه، از این عنصر مجازی و عناصر حقیقی اطراف آن تصویربرداری کرده و از طریق دستگاه خود آنها را به اشتراک بگذارد.

واقعیت مجازی

کاربر می‌تواند با دستگاهش، خود را درون سازه ببیند و درون آن حرکت کند. با حرکت دستگاه زاویه دید او تغییر کرده و در آن حرکت می‌کند.

نورپردازی

کاربر می‌تواند نورپردازی‌های موجود در مُدل سه‌بعدی را مشاهده نماید.

نمایش مشخصات کلی پروژه

کاربر میتواند از طریق گزینه «درباره ما» در منوی اپلیکیشن، مشخصات کلی پروژه را ملاحظه کند. بدین وسیله میتوان محل جغرافیایی، متراژ، تعداد طبقات، کاربری طبقات، نحوه فروش و سرمایه گذاری و ... را به اطلاع خریداران و مخاطبان رساند.

نمایش نحوه ارتباط با پروژه

کاربر میتواند از طریق گزینه «تماس با ما» در منوی اپلیکیشن، پل های ارتباطی و اطلاعات تماس با دفاتر فروش پروژه را ملاحظه نماید.

نمایش پلان طبقات مختلف

می توان با نمایش گزینه «پلان طبقات» در منوی اپلیکیشن تصاویر، نقشه ها و پلان های مختلف پروژه را به مخاطبان نمایش داد.

نمایش ویدیو پروژه

می توان از طریق منوی اپلیکیشن ویدیوی تبلیغاتی، پیام مدیرعامل و یا هر نوع تیزر دیگری را پخش نمود.